מה לובשים לראיון עבודה

מה לובשים? לא פחות חשוב... אם נראה לכם שמדובר בנושא שולי יחסית, אולי תתפלאו לשמוע שהבגדים שלכם משדרים מסרים מסויימים, לא פחות משפת הגוף ומהמענה המילולי. הבגדים שאתם לובשים הם חלק מהמעטפת של הרושם הראשוני והיא זו שתפתח או תסגור את ההקשבה אליכם..  לא מספיק להיות מקצועיים ולעמוד במבחנים.. כן גם אתם המהנדסים והמתכנתים שקוראים וחושבים לעצמכם שזה לא חשוב בכלל... כי "אצלנו כולם מסתובבים זרוקים.."

אז זהו, שאתם מתייחסים למקום עבודה הנוכחי שלכם, שבו כולם כבר מכירים אותכם, זה נכון. הבגדים פחות חשובים, אפשר להתלבש יותר או פחות וזה כבר לא משנה.. למה? כי מכירים אתכם את יכולותיכם את כשרונותיכם ואתם כבר לא נדרשים לעשות רושם ראשוני על אף אחד..

וכשלא מכירים אתכם, כשבאים למקום חדש, יש את הקטע הראשוני שצריך לעבור מול כל האנשים החדשים שפוגשים בדרך.. בהתנהגות, בלבוש, בכלל ההופעה והרושם.. וכאן כבר חשוב להקפיד, כבר אמרנו? כי זה בדיוק מה שפותח את הפתח והראש להקשבה אליכם..

לאור יותר מ- 20 שנות התמחות בתחומי הקריירה ומשאבי האנוש, כבר יצא לי לפגוש אנשים מוכשרים ומקצועיים שבכל הקשור להופעה בראיון עבודה הבנתם קלושה, לא משקיעים תשומת לב ומחשבה לבגדים שעל גופם ומתחילים את הראיון שלהם מנקודת התחלה של מינוס.

אז אם גם אתם עסוקים בשאלה מה ללבוש לראיון עבודה חשוב לי להביא טיפים והמלצות שיעזרו לכם להיות בכיוון הנכון.   כשאנחנו יושבים ביחד בפגישת ייעוץ, הדרכה לגבי הופעה מותאמת אישית מהווה חלק אינטגראלי מתהליכי ההכנה שאני מקיימת. ההדרכה האישית מתחשבת גם בתחום העיסוק, גם ברמת הבכירות של התפקיד, גם במנהגי התחום והביזנס, וגם.. הפתעה.. באישיות הספציפית שלכם- ואם יש מסרים אישיותיים או תפקודיים שנרצה לחזק, נשתמש גם בביגוד ובהופעה כדי לשדר אותם. אז נכון, ישנם קודי לבוש והמלצות ספציפיות לכל תחום עיסוק, בין אם אתם עומדים בפני ריאיון למשרד רואי חשבון או למשרת מכירות, אך קיימים בהחלט מספר אלמנטים בסיסיים שעליהם חשוב להקפיד בכל מקרה.

בואו לא נגזים..

 

אוקיי, אז מה לובשים לראיון עבודה?

אם נתחיל בקצוות, ישנם אנשים שחושבים שככל שהלבוש יהיה מהודר יותר ויוקרתי כך גוברים סיכוייהם להתקבל לתפקיד.. אז זהו שלא.. לא כדאי ללבוש מכנסיים של חתן וגם לא חולצה מבריקה.. לא לענוב עניבה ביום קיץ ולא נעליים אלגנטיות בגובה עקב של 12 ס"מ.. ז'קט? חליפה? הלבוש אכן צריך להיות מוקפד אך גם סולידי, כי הגעה לריאיון ב"הופעת יתר" עלולה דווקא לשדר על מועמד בעל תפיסה מיושנת ששלף את ז'קט החתונות התורן מהארון ועושה מאמצים גדולים מדי להרשים, אולי כי אין לו עוד אפשרויות והראיון הזה ממש קריטי עבורו.. או אחד שלא מודע לקודים הבסיסיים המקובלים בתחום... יחד עם זאת, לא צריך להגזים גם לצד השני. אם תגיעו עם חולצה צעקנית, מקומטת, ישנה ומשופשפת המשתלשלת ברישול לא תשפרו את סיכוייכם להתקבל, והדבר נכון גם לגבי בגדים קצרים מדי, סנדלי שורש או נעלי טיפוס הרים. למרות שאנו חיים במדינה חמה ובימי הקיץ כולם משוועים להפוגה מהחום, זכרו שבאתם לראיון עבודה ולא יצאתם לנופש או לטיול בטבע.. הימנעו מהגעה עם מכנסיים קצרים, כפכפים, גופיות או חולצות חושפניות, חצאיות קצרות או צמודות מדי, אלא אם מדובר במשרת מציל ובריאיון שנערך בבריכה או בסוכה על חוף הים.

 

איזון והגיון

אחרי שראינו ממה כדאי להימנע, בואו נמשיך לגלות מה ללבוש לריאיון עבודה. באופן בסיסי, כדאי להפעיל היגיון בריא ולבחור בבגדים סולידיים מסודרים ומוקפדים שעומדים בהגדרות האופנה העכשווית.   גם אם יש לכם, בדרך כלל, צורך לבטא את עצמכם באמצעות הביגוד וההופעה, בחרו בבגדים היותר מאופקים שנמצאים אצלכם בארון: מכנסיים ארוכים בצבעים כהים ואחידים או חצאית שכזו; חולצה מגוהצת ונקייה ללא הדפסים מקושקשים או צבעים זוהרים. נעליים מצוחצחות ולא כאלו מרופטות או שחוקות שעבר זמנן.. נשים אפשר סנדלים וגברים ממש לא!! גם חובבי המראה הזרוק אנא הקפידו על כך אלא אם כן מדובר באודישן לגיטריסט בהרכב רוק..  שימו לב להתאים את הבגד אל התפקיד.. מורה לחינוך גופני? בגדים ספורטיביים ונעלי ספורט.. תפקידי ניהול בחברות פיננסיות? הופעה מעונבת בבקשה.. מעצבים? כדאי שתבטאו גם בהופעה את היצירתיות שבכם.. עורכי דין? הכי טוב שתראו כמו שבאתם לדיון בבית המשפט.. מהנדסים וטכנולוגיים- מכופתרת או לא? קז'ואל במיינסטרים, זה מה שמצפים מכם..

 

ויש עוד ...

גם האקססוריז והנעליים חשובים. גם הגוון של החולצה, הסגנון.. האם כדאי ללבוש סוודר? ג'ינס? שמלה? יהיו כאלו שהתשובה עבורם היא כן ויהיו כאלו שהתשובה עבורם היא לא, זו החשיבות של ההתאמה האישית לתפקיד, לגיל, לארגון, לאופי, למסרים, לשאיפות המקצועיות והניהוליות, למיצוב האישי, את הכל אתאים עבורכם אישית בשעה שנתכונן לריאיון העבודה, כך שתצרו לעצמכם הופעה קוהרנטית למקצועיות שאתם, שתעלו את הסיכויים שלכם לעבור אותו על הצד הטוב ביותר.           בואו נקבע פגישה ונצא לדרך 054-4424070.