איך להתכונן לראיון עבודה

כמי שמכירה היטב את עולם משאבי האנוש ועשתה שנים רבות משני הצדדים בתפקידים של מנהלת משאבי אנוש וגיוס, בחברות השמה, בייעוץ קריירה ובהכנת מרואיינים לראיונות עבודה, אני יודעת שלא מספיק להגיד את הדברים הנכונים. אמנם, חשוב מאוד לתת תשובות יפות ומנוסחות לשאלות, אך חשובה מכל היא התשתית שנמצאת בבסיסן. הכוונה  כמובן לתשתית הפנימית שלך. לכן, אם תהית  איך להתכונן לראיון עבודה כדאי לדעת שחלק לא פחות חשוב מההכנה הוא ההיערכות האישית שלך, במקביל להיערכות המקצועית לתפקיד. אז בואו נתחיל-

 

הכנה מקצועית

אוקי, אז איך מתכוננים לראיון עבודה?.. נתחיל מביצוע הכנה מקצועית מקיפה, כלומר, להבין בדיוק לאן הולכים:

לאסוף מידע על החברה, להיכנס לאתר האינטרנט שלה ולפורומים רלוונטיים, לבדוק מה היא עושה, איך היא מתנהלת, איזו אווירה שורה בה, מיהם העובדים. ללמוד מספיק טוב על החברה כך שבמקרה ותעלה השאלה (והיא אכן עולה) על החברה ומוצריה, לא תהיו נבוכים והמראיין יחוש שהשקעתם מאמץ עבורו ואתם יודעים על מה אתם מדברים..

לאסוף מידע על המראיין, לדעת את שמו, תפקידו, לחפש אותו באתר החברה וברשתות החברתיות, לחפש מכירים משותפים או נקודות השקה משותפות מהעבר.. נצלו את המידע הזמין כדי לבדוק מיהם המראיינים, מה עשו בעבר, היכן עבדו וכל פרט אחר שיכול לשפוך אור עליהם.. בנתונים הללו תוכל לעשות שימוש חכם כדי לבנות קשר או להתאים תשובות "נכונות" במהלך הריאיון.

להתכונן מקצועית לתפקיד, לטכנולוגיות, לשיטות ולכלים. לדעת מה התפקיד המוצע כולל ומה נדרש לדעת. לבדוק אם נהוגים מבחני קבלה, מה בדיוק המבחנים דורשים, אולי יש מבחנים מובנים עם שאלות קבועות וידועות שאפשר להתכונן אליהן, ובטח מישהו כבר העלה אותם לרשת ...

 

הכנה אישית

במקביל להכנה המקצועית חשוב להיערך גם מהבחינה האישית, כדי להגיע במיטבך לראיון:

הופעה זה לא רק ביגוד, למרות שלביגוד הנלבש תהיה השפעה ממשית על הרושם, וכבר כתבתי על זה (יש מאמר להוסיף קישור)

להגיע רעננים לא פחות חשוב- למרות המתח לקראת הריאיון, לא להפיג אותו בבילוי מאוחר בלילה בלווית אלכוהול.. שנת לילה איכותית והרגשה בריאותית טובה... אכן, לא מומלץ להתראיין חולים משתעלים או להתעטש בטעות על המראיין.. עדיף לדחות ראיון ולבוא במיטבכם.

מצב רוח חיובי ורגוע של מישהו שמתחשק למראיין לגייס אותו הוא תנאי הכרחי לראיון עבודה. אגב, לא תמיד מדובר במשימה קלה. אם עזיבת העבודה הקודמת נבעה מפיטורין לא תמיד יהיה קל להיראות שמח וטוב לב.. אולם, תחושות מרמור או כעס על המעסיק האחרון עלולות לחלחל ולעבור לצד השני גם אם לא יאמרו במפורש. תסכול שבא אחרי הרבה ראיונות נפל משפיע גם הוא על ההתנהלות וזאת למרות שנאמרות כל המילים הנכונות. כמו- כן, התקופה שבין עבודות יכולה להיות לחוצה מבחינה כלכלית, וגם כאן יכול לעבור אלמנט הלחץ בין השורות. מאוד מאוד חשוב להתכונן גם מבחינת הרוח והאנרגיה שמגיעים אתך לראיון, אני קוראת להם התשתית שלך, ולא רק על המילים והתשובות שיאמרו.. ובריאיון עצמו? ודאי שצריך להתכונן גם לשאלות הרגילות שמופיעות בראיונות עבודה, כמו נקודות הכוח והתורפה שלך, פירוט התפקידים שמילאת, הסיבות לעזיבת מקומות קודמים, וכן הלאה.

 

ובשורה התחתונה  ללמוד בעל פה את התשובות היפות והנכונות, כך שהמראיין פשוט יקנה את אותן, זה לא עובד. האדם שמולך רואה את כל הדברים שמתחת לפני השטח, גם את אלה שאולי היית רוצה להסתיר..  לכן ההכנה האישית והמקצועית חשובה ביותר. הדרך לבניית התשתית עוברת בהכנה מקצועית ונכונה לראיון העבודה, ולשם כך אני מזמינה אותך ליצור עימי קשר בטלפון 054-4424070.